Hozzászólás: Érdekes képek, videók – katonai

Kezdőlap Fórumok Kantin Érdekes képek, videók – katonai Hozzászólás: Érdekes képek, videók – katonai

Kizártnak tartom, hogy már bármelyik elemét is tesztelnék, szerintem még prototípusa sincs mindegyiknek. Ezen a szinten már nem egy-egy járműről vagy felszerelésről beszélünk, hanem komplex rendszerekről, melyeknek már csak a koncepcionális szintre hozása is horribilis összegeket igényel. Ilyen mértékű támogatást csak államoktól lehet nyerni, az Airbus esetében itt az EU-s nagyhatalmakról van szó. A szűk keresztmetszet szerintem nem a technológia, hanem a politikai helyzet, hogy éppen mire fontos költeni, és mire nem.

Ettől függetlenül technológiai szempontból nagyon érdekesnek találom, és tuti hogy már most is jó néhány koponyának ad elfoglaltságot.
Kiemelném ezt az eszközt. Új fejlesztés, mindössze 3-4 éve mutatták be a gyártók az első prototípusokat (link), és széleskörű használatban még nem áll. Atmoszférikus műholdnak hívják a drágaságot (amcsiknál Pseudo-satellite), és a legegyszerűbben úgy írható le, mint egy műhold-drón hibrid. Repülési magassága 20.000 km, ami már a tropopauza, a troposzféra és a sztratoszféra határa. Előnye a hagyományos műholdakkal szemben, hogy nem a Föld gravitációs vonzását kihasználva kering, hanem felhajtóerővel siklik, mint egy hagyományos repülő. Iránya így szabadon választható, nem úgy mint a műholdnak, amiket csak akkor lehet igénybe venni, amikor éppen a keringési pályájuk megfelelő pontján tartanak. Ebből a szempontból ugyanúgy használható, mint egy drón. Viszont a drónnal szemben is vannak előnyei, hiszen amíg egy MQ-9 Reaper 30 órán keresztül tud szolgáltban lenni, addig egy atmoszférikus műhold akár 5 évig(!) is a levegőben tud maradni. De ha szükség van rá, akkor bármilyen sík terepen lehet landoltatni, futómű nem szükséges, gyorsan ki lehet cserélni a moduláris felszereltségét, majd egy katapultról újra útnak lehet indítani. A drón alatt most a hagyományos, Reaper típusú UAV-kat értettem, mert szakmai értelemben az atmoszférikus műhold is egy drón, hiszen pilóta nélküli légi jármű.

A katonai használat mellett a polgári felhasználásban egyébként a mezőgazdaságban van az egyik legnagyobb jelentősége az UAV-k nak. Ez csak egy rövid lista arról, hogy mire is tudják alkalmazni őket. Van erről a témáról szakirodalom bőven, magyar nyelven is. Meg fogjuk azt a kort élni, amikor az UAV hajnalban útnak indítja a kocsiszínben pihenő traktort, hogy “eriggyé’ műtrágyázni, én majd megmondom neked hogy hol, milyen mennyiségben kell”. Szerencsétlen földműves meg majd munka híján vakarhatja a fejét, hogy ő hol rontotta el.

A neten végtelen mennyiségben lehet ebben a témában olvasgatni, a katonai területről nyílván kevésbé jön ki információ, viszont polgári témában sokkal könnyebben juthat az ember friss infóhoz, még ha az (jó)néhány évvel a harcászati felhasználás szintje mögött is van.